Lego: Tani 3 woltowy silniczek jako napęd

przekładnia2

Lego technic + silniczki i sterowanie Lego Power tools to super sprawa, ale i cena jest kosmiczna (a juz na pewno w stosunku do tego co się dostaje).  Pozostaje zatem rozwiązanie tego problemu za pomoca DIY – Zrób To Sam!

Silniczek. Kto ma dziś dzieci ma pewnie  samochodziki zdalnie sterowane. Wewnątrz takiego samochodzika kryje się 3 woltowy chiński  silniczek. Można go też kupić oddzielnie (na Allegro za  ok  10 zł) .  Problem z podłączeniem do Lego jest taki że ośka silniczka ma 1-2 mm średnicy. Trzeba to jakoś dopasować do wałków i zębatek Lego.

Opcji jest kilka.

Najprostsza to po prostu wkleić na gorący klej najmniejszą zębatkę Lego.  Trudno to zrobić idealnie prosto, ale działa (patrz zdjęcie u góry 🙂

Opcja druga. Wywiercić i wkleić do ośki. Lepszelego-technic-oska-2-czerwona

ale trudniejsze rozwiązanie.

Opcja trzecia – zamówić wydruk adaptera na drukarce 3D 🙂 Gotowe projekty sa tutaj: 3d_printer_lego_adapters (do silniczków 3V oraz do osi D 3 i 4mm przekładni  takich i takich  ). Koszt wydrukowania wszystkich plików po 2 razy to 50 zł (maj 2016). Mogę polecić http://3dream.pl/  (Warszawa Łomianki).

Kiedy już mamy silniczek możemy zaprząc Arduino do pracy i zrobić sterowanie prędkością obrotową i podpiąć jakieś czujniki.  Opiszę to tutaj: http://serwer14742.lh.pl/2016/07/09/arduino-sterowanie-silniczkiem-3-woltowym/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *